11. 4. 2011

Masaker živnostníkov?

Hovorím samozrejme o predstavených zmenách v zdaňovaní a odvodzovaní živnostníkov. Náhodou vcelku beriem argumentáciu našej verchušky o tom, že živnostníkov ako celok by nemala obrať, jedným pridá, druhým zoberie. Ale...

Ako osoba, ktorá nie je živnostníkom, ale zamestnancom, najskôr musím priznať, že nie som živnostník. Ako taký živnostníkom ani nezávidím, ani nič zlé neželám a dokonca som v zásade neutrálny, pokiaľ ide o akékoľvek zmeny ich finančnej situácie vládou. Pokiaľ oni so zmenami nesúhlasia, majú právo protestovať, argumentovať a legálne lobovať.

Správanie niektorých z nich je však vyslovene hanebné. Paušalizujú, kritizujú všetky návrhy hlava-nehlava a pritom... na vás sa pozerám, podaktorí páni novinári v stave SZČO. Náklady prakticky žiadne, faktúry čistá ruka a šup paušálne náklady 40%, čiže v podstate 8% ušetrených na daniach oproti nám zamestnancom, nehovoriac o podobne optimalizovaných odvodoch.

A dokonca ani to by mi nevadilo, lebo istotu máte nižšiu než ja, nemôžu ma z práce len tak vyliať. Pokojne si kritizujte a kydajte...

Úplne by stačilo, keby ste priznali, že nehovoríte za všetkých živnostníkov.

Ale to by vaše pseudoargumenty stratili na účinnosti, to by váš biznis kejs najmä v očiach ostatných podnikateľov zrazu nebol až taký presvedčivý, že áno.


2 komentáre:

Anonymný povedal(a)...

Pozri si tabuľky, ktoré poskytol vo svojom blogu Sulík. Z nich zistíš, že strácať začne už živnostník, ktorý má príjem 700 eur mesačne - a to aj živnostník, ktorý má reálne výdavky 40 percent - teda tzv. reálny živnostník. A začni počítať: príjem 700 Eur, z toho náklady 40 percent - 280 eur. K tomu plánované minimálne odvody 135 eur. Teda "náklady" spolu 415 eur. Ostane mu 285 eur. Z toho má samozrejme ešte zaplatiť dane. Predpokladáš, že existuje živnostník, ktorý pracuje mesiac čo mesiac, bez dovolenky, riskuje celý majetok, riskuje kontroly daňových úradov atď preto, aby získal mesačne 285 eur pred zdanením? Samozrejme, že takýto živnostník existuje - ale je to ten, ktorý podniká popri zamestnaní, alebo ten, ktorý nevykazuje polovicu príjmov. Tí na reforme síce nerazobia, ale aspoň nebudú strácať. Všetci ostatní - tí poctiví, ktorí priznávajú príjmy a skutočne sa živnosťou živia (a teda majú príjmy nad 700 eur mesačne) už začnú na "reforme" strácať. Čuduješ sa, že sú nespokojní - a nielen novinári, ale aj tí ostatní, organizovaní v stavovských organizáciách?
Otázka znie, s akými vlastne číslami táto partia "reformátorov" narába a nakoľko tie ich teoretické východiská korešpondujú s realitou.

wicked lady povedal(a)...

ahoj, zmenila som URL ale v ziadnom pripade sa nechystam odmlcat! =)

http://sick-things-by-wicked.blogspot.com/