25. 2. 2011

Banková daň - stupidita roka už vo februári

Takéto mi prišlo mailom od SDKÚ-DS:

"Slovensko plánuje zaviesť bankovú daň v koordinácii s Európskou úniou. Jej výška ale bude určená tak, aby banky nemuseli dvíhať poplatky klientom. Zároveň by mal byť vyvýjaný tlak na zníženie alebo aspoň nezvyšovanie bankových poplatkov."

Stupídne vyjadrenie pomerne šialeného nápadu.

Po prvé: Vraj bude určená tak, aby banky nemuseli dvíhať poplatky klientom. A či banky niekedy museli dvíhať poplatky klientom, nejaký zákon im to prikazoval? Nemuseli. A nebudú musieť ani po prijatí bankovej dane. Azda len budú chcieť?

Po druhé: Samozrejme, že každé dodatočné zdanenie banky automaticky prenesú na klientov. Predsa si neodtrhnú od úst, keď nemusia. Predpokladám, že to neurobia úplne hlúpym spôsobom, že by v momente vstupu bankovej dane do platnosti znížili automaticky o jej sadzbu úroky na vkladoch. Možných mechanizmov je oveľa viac, najpravdepodobnejšie sa o celú daň podelia ako vkladatelia, tak aj úveroví klienti. Nakoniec daňová prirážka k cene zdrojov je nákladom, ktorý sa môže premietnuť do úrokovej sadzby na úveroch.

Po tretie: Tým sa dostávam k tomu, že mnohý politik a komentátor stále tára o poplatkoch, ale v skutočnosti je logickejším nástrojom nahrabania na bankovú daň úroková politika bánk.

Po štvrté: A ako chce asi vláda vyvíjať nátlak na banky? Zákonným obmedzením ich úrokovej a poplatkovej politiky? Teda, predstaviť si to viem, len mi to akosi nejde dokopy s proklamovaným ekonomicky liberálnym zmýšľaním dnešnej vládnej koalície. Možno len skopírujú argumenty spoza hraníc, čo na tom, že sa nebudú dať úplne presne napasovať na naše prostredie. Vážne na tento nátlak som seriózne zvedavý...

Je zrejmé, že ide o mediálnu masáž. Keď sa s nápadom na rôzne formy bankovej dane prichádzalo v minulosti, dotyční autori boli vždy vysmiati, že to je netrhové, nespravodlivé k jednému druhu podnikania a tak. Dnes už ale nie je veľmi kde brať, pokiaľ chce vládna koalícia aspoň zachovať zdanie plnenia predvolebných sľubov o čo najmenšom zaťažení obyvateľstva riešením tristného stavu štátneho rozpočtu.

Takže keď niekoľko múdrych hláv v EÚ vyhútalo, že dnes bude banková daň akceptovateľnejšia než v minulosti (banky môžu za krízu, bankám štáty pomohli - čo na tom, že na Slovensku v tejto kríze banky nestáli štátny rozpočet ani korunu...), nášmu ministrovi financií vlastne padli peniaze do lona.

Nakoniec to i tak zaplatia klienti. Ale slovenská vláda v tom "bude nevinne".

P.S. Po piate: vyvýjaný. To je ako "LÉMA"... Zodpovedný PR človek SDKÚ-DS, daj si opakovanie z vybraných slov, aby si hanbu nerobil.
Žiadne komentáre: